Poczucie samotności

Poczucie samotności

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że poczucie samotności to nic przyjemnego. Jesteśmy różni, ale trudno przypuszczać, aby ktoś przepadał za samotnością (rzecz jasna na dłuższą metę).

Zmiana nastawienia

Kiedy pojawia się jakiś problem, można stwierdzić, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Ktoś może powiedzieć, że to banał, ale takie myślenie nie ma sensu – warto zastanowić się nad tym, z czego wynika dana sytuacja. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze (oczywiście określenie problemu nie kończy sprawy).

Dobrze też pamiętać o tym, że samotność ma również inną stronę. Znalezienie towarzystwa to coś, na co zawsze potrzeba czasu. Trudno też mówić o organizowaniu spotkania w ostatniej chwili, choć rzecz jasna wiele zdarzyć się może. Powiedzmy więc, że na jakiś czas trzeba pogodzić się z samotnością. Warto też od razu zadać sobie pytanie, czy mowa o czasie przyjemnym, czy może takim, który trzeba będzie przetrwać?

Niewykluczone, że są osoby, dla których samotność to okres przetrwania, ale nie należy się tym sugerować. Ludzie mają bardzo duży wpływ na to, jak będą spędzać czas. Można też powiedzieć, że nie zawsze zdają sobie z tego sprawę – za przykład niech posłuży rozwijanie zainteresowań. Krótko mówiąc, rozwijanie zainteresowań ma duży wpływ na nasze życie. Można też pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym troska o zainteresowania to coś, na co często brakuje czasu. Tak być oczywiście nie powinno, ale jak niejednokrotnie można się przekonać, teoria nie musi przekładać się na praktykę. Z drugiej strony nigdy nie jest za późno na zmiany.