Rozwój dziecka odzwierciedleniem podejścia rodziców

Rozwój dziecka odzwierciedleniem podejścia rodziców

Nie ulega wątpliwości, że czasem rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, dlaczego dziecko zachowuje się niewłaściwie. Oczywiście jest to złożony temat, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co wiem o rozwoju dziecka?

Szukanie przyczyny

Niektórzy mogą powiedzieć, że mowa o kolejnym złożonym temacie, ale jest nieco inaczej. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym rozwój dziecka jest odzwierciedleniem doświadczeń. Jeżeli rodzice podchodzili do dziecka w sposób nieodpowiedni, musi to zostawić jakiś znak.

Być może nasuwa się pytanie, co jest przyczyną konfliktów? Odpowiedź jest rzecz jasna trudna, gdyż może dziać się wiele. Weźmy sobie za przykład sytuację ekonomiczną – pieniądze mogą przełożyć się na poważne konflikty. Warte podkreślenia jest też to, że dotyczy to wszelkich okoliczności – pieniądze nie gwarantują szczęścia, a przy skromnych możliwościach finansowych niewiele trzeba do różnego rodzaju napięć. Szczegóły zostawmy (sprawa jest raczej jasna). Nie sposób też nie wspomnieć o konfliktach małżeńskich – rozwody można określić dość powszechnymi. Ponadto pamiętajmy, że nie jest tak, iż każdy konflikt kończy się rozwodem – po prostu chodziło o punkt odniesienia. Gdyby kogoś interesowała porada w zakresie konfliktów małżeńskich, na pewno nie można doprowadzić do zaangażowania się dziecka w spór. Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej strony – stosunek rodziców ma istotny wpływ na rozwój inteligencji i pewności siebie.

Zawsze można przesadzić

Wypada również podkreślić, że zawsze można przesadzić. Jeśli rodzice są nadopiekuńczy, możemy mówić o problemie. Warto też pamiętać o tym, że taki problem dotyczy rodziców i dziecka.

Troska o dziecko jest bardzo trudnym zadaniem.