Czy tritan jest lepszy od plastiku?

Czy tritan jest lepszy od plastiku?

Tritan to nowe tworzywo wymyślone w celu zastąpienia plastikowych i szklanych butelek. Zyskuje on z roku na rok, co raz większą popularność. Obecnie wykorzystuje się go do produkcji butelek, pojemników oraz bidonów dla dzieci i dorosłych. Co raz częściej można także spotkać dzbanki filtrujące wodę produkowane z tego tworzywa. Jakie są zalety tritanu i dlaczego jest tak popularny na świecie?

Nowoczesne tworzywo

Tworzywo w swoim składzie posiada związki polimerowe pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Tritan z wyglądu bardzo przypomina szkło. Tworzywo jest przezroczyste, ale może być barwione na dowolny kolor. Zaletą tritanu jest przede wszystkim mały ciężar, butelka wykonana z tego materiału jest lekka i odporna na uderzenia. Tritan podobnie jak szkło wykazuje odporność na wysoką temperaturę. Tritanową butelkę można wyparzać bez obawy, że się odkształci. Kolejną ogromną zaletą jest bezpieczeństwo dla zdrowia. W jej składzie nie znajdziemy szkodliwych związków, które są używane do produkcji plastiku.

 Zdrowsza alternatywa dla plastiku

Bezpieczeństwo tritanu zostało potwierdzone licznymi badaniami. Tworzywo jest odporne zarówno na wysokie jak i niskie temperatury. Tritan jest wolny od nieprzyjemnych zapachów. Można przechowywać w nim napoje, a także inne produkty spożywcze w specjalnych pojemnikach do żywności z tego tworzywa. Pojemniki chronią żywność i napoje także przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Są łatwe w czyszczeniu, można je myć w zmywarce i wyparzać. W rezultacie mamy pewność, że spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny.

Wolny od szkodliwych związków

Liczne badania potwierdziły, że tritan jest bezpieczny dla zdrowia ludzi. Tworzywo jest wolne od bisfenolu A oraz bisfenolu S. Co bardzo ważne w przeciwieństwie do plastiku nie wykazuje aktywności estrogenowej i androgenowej.

Plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia, gdy wystawimy go na działanie wyższych temperatur zaczyna wytrącać szkodliwe substancje, które wraz z żywnością przedostają się do naszego organizmu. Liczne badania potwierdziły szkodliwość bisfenolów dla ludzkiego organizmu. Plastik generuje także wytrącanie się jego cząsteczek do środowiska. Ich wpływ na organizmy żywe nie został jeszcze do końca zbadany.