Skąd się wzięło święto Black Friday?

Skąd się wzięło święto Black Friday?

Black Friday to wielkie wyprzedaże w sklepach stacjonarnych i internetowych. Święto kojarzono od lat z szałem zakupów. Wywodzi się ono ze Stanów Zjednoczonych, ale przeniosło się do bardzo wielu krajów na świecie. Co znaczy dokładnie Black Friday?

Co oznacza Black Friday?

Nazwa święta w dosłownym tłumaczeniu znaczy ,,Czarny piątek’’. W USA piątek ten występował bezpośrednio po Dniu Dziękczynienia. My Polacy nie obchodzimy Święta Dziękczynienia, ale mamy swój polski odpowiednik, czyli Święto Gęsiny. Black Friday otwiera sezon zakupowy przed Bożym Narodzeniem. W sklepach zaplanowano na ten dzień (a nawet cały weekend) liczne wyprzedaże. Możemy skorzystać także z różnych okazji zakupowych. Galerie handlowe w Black Friday czasami są otwarte dłużej. Handel przeniósł się także do sieci i tam również czekają na klientów duże wyprzedaże.

Szaleństwo zakupowe Black Friday nadal trwa w Stanach Zjednoczonych. To najbardziej dochodowy dzień dla sprzedawców.

Geneza Black Friday

Są różne teorie na temat tego skąd się wzięło święto wielkich wyprzedaży. Jedna z teorii mówi o roku 1981. Data ta zapisała się w historii, gdy sprzedawcy w sklepach zaczynali uzyskiwać  co raz większe utargi. Zapisywali wtedy na tablicach czarnym tuszem dobre wyniki, a czerwonym niewystarczające. Występuje tu nawiązanie do prowadzenia księgowości. W czasach, gdy nie było komputerów księgowe notowały na kartce przychody czerwonym kolorem, a rozchody czarnym.

Kolejną teorię związano z wykorzystywaniem nazwy Black Friday przez funkcjonariuszy policji, taksówkarzy i kierowców autobusów. Wymyślono ją przez tworzące się na ulicach korki w okolicach galerii handlowych.