Dlaczego maseczka? Jakie zadanie ma spełniać?

Dlaczego maseczka? Jakie zadanie ma spełniać?

Pandemia zaskoczyła nas wszystkich. Wprowadzane są kolejne obostrzenia. Między innymi nakaz noszenia maseczek ochronnych. Przez jakiś czas musieliśmy nosić je jedynie w komunikacji miejskiej, przestrzeniach zamkniętych takich jak sklepy lub  w sytuacjach kiedy nie jesteśmy w stanie zachować bezpiecznego odstępu od innych. Teraz na nowo musimy zakrywać usta we wszystkich przestrzeniach publicznych. 

Jak skutecznie się chronić?

Cały czas koronawirus ma przed nami wiele zagadek. Naukowcy na całym świecie prześcigają się w badaniach nad nim. Natomiast coraz więcej mówi się o tak zwanych środkach ochrony prewencyjnych, aby ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Do środków ostrożności zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) należy oprócz częstego mycia rąk, noszenie maseczki. Jednak oby ochrona, jaką ma zapewnić nam maska, była skuteczna, musimy przestrzegać kilku zasad. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to czy prawidłowo założyliśmy maskę. Maska powinna rozkładać się do dołu w stronę naszej brody, powinna zakrywać nam usta i nos, a jej boki powinny przylegać do twarzy. 

Jak działa maseczka ochronna

Należy jednak pamiętać, że nawet prawidłowo noszona maska nie uchroni nas w 100 % przed zakażeniem. Natomiast wszystkie badania jednoznacznie wskazują, że ich noszenie znacząco obniża rozprzestrzenianie się wirusów. Maska antywirusowa noszona prawidłowo chroni użytkownika przed patogenami, drobnoustrojami, a nawet smogiem. Jeśli chcemy, aby nasza maska spełniała wszystkie zadania, powinniśmy zaopatrzyć się w maski filtrujące, które będą świetnie sprawdzały się szczególnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy jakoś powietrza się bardzo pogarsza, które może doprowadzić do poważnych chorób układ oddechowego. Dodatkowo pojawia się wtedy więcej chorób i wirusów, którym ograniczymy dostęp do naszego organizmu, właśnie dzięki noszeniu maski. 

Wielozadaniowość masek- uchroni Cię przed jesienią!

Pamiętamy, że maski chroniące całkowicie przed koronawirusem przeznaczone są dla służb zdrowia, to ona najbardziej ich potrzebuje. Jednak jednorazowe maski lub wielorazowe mają ograniczyć emisję i właśnie takie jest ich zadanie. Jeśli prawidłowo noszone są przez wszystkich, wtedy ich skuteczność szacuje się na poziomie 90%. Dobierając maskę, warto zwrócić uwagę na to, w jaki filtr wyposażona jest maseczka, najczęściej są to filtry N95, jednak filtr N99 hamuje rozprzestrzenianie się wirusów, drobnoustrojów czy smogu już na poziomie 99%. Nie tylko jednak prawidłowe założenie maski jest ważne. Filtry, które są umieszczone w maskach, należy zmienić co ok. 6-10 godzin, wtedy mamy pewność, że maska stanowi dla nas skuteczną ochronę.