Robot kuchenny – czy warto kupić?

Robot kuchenny – czy warto kupić?

Osoby regularnie gotujące wprost nie wyobrażają sobie życia bez robota kuchennego. Dobry robot kuchenny znacząco może usprawnić pracę w kuchni. Większość robotów dostępnych na rynku, znacząco nie różnią się od siebie. Mimo wszystko sprzęt, sprzętowi nierówny. Na co zwrócić uwagę kupując robota kuchennego. Czy i dlaczego warto go kupić?

Funkcje i rodzaje robotów kuchennych

Obecnie roboty kuchenne dostępne na rynku posiadają mniej więcej stndardowe funkcje. Multipleksery najczęściej siekają, blendują, ugniatają ciasto, wyrabiają, kruszą lód, ucierają owoce i warzywa. Na sklepowych półkach, pod hasłem „roboty kuchenne” najczęściej znajdziemy:

  • blendery– urządzenia te głównie ucierają i siekają owoce i warzywa. Najczęściej wykorzystuje się je do przygotowania zup krem, smoothie, czy przecierów. Może być wzbogacony o malakser, który dodatkowo da nam funkcję szatkowania i krojenia.
  • blendery kielichowe– idealne do koktajli i kruszenia lodu. Niektóre blendery mają kielichy wykonane z odpornych na wysokie temperatury komponentów, dlatego nadają się do robienia zup, bez konieczności czekania, aż wystygną warzywa
  • miksery- jak sama nazwa wskazuje, miksują i mieszają. Idealne do mieszania składników na ciasto
  • roboty planetarne/wielofunkcyjne- najbardziej lubiane przez amatorów gotowania. Wyrabiają ciasto, siekają, trą, ugniatają, mieszają, blendują i robią wszystko to, co normalnie trzeba robić ręcznie. Mają bogate wyposażenie, tym samym zajmują dużo miejsca. Mają często funkcję ważenia, a nawet podgrzewania potraw.

Dobry robot kuchenny, czyli jaki?

Chociaż z pozoru roboty kuchenne mogą nie różnić się znacząco, to jednak coś sprawia, że niektóre wybiera się chętniej, inne mniej. Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na zakup, musimy zastanowić się, do czego urządzenie będzie nam potrzebne. Od tego bowiem zależy, jaki rodzaj robota kuchennego wybierzemy. Na ogół większość konsumentów wybiera blender z malakserem. Urządzenia te mają w zestawie końcówkę z trzepaczką, więc kompleksowo zastępują mikser i zajmują mało miejsca. To, co jednak najistotniejsze to moc urządzenia oraz rodzaj ostrzy. Na rynku można spotkać roboty z mocą od około 300 W do nawet 1200 W. Kolejnym ważnym parametrem jest liczba obrotów na minutę oraz wyposażenie. Dobrze wyposażony robot kuchenny zastąpi nam wiele innych urządzeń i pozwoli na zaoszczędzenie miejsca oraz usprawni proces gotowania.

Dlaczego warto?

Nawet najprostszy robot kuchenny to oszczędność czasu gotowania i miejsca w kuchni. Najprostsze czynności, jak krojenie cebuli, czy ucierania ziemniaków na placki, możemy zrobić w sposób przyjemniejszy, szybszy i często ograniczającym bałagan w kuchni. Ponadto czynności trudniejsze takie jak wyrabianie ciasta, również możemy „zlecić” robotowi i zrobi to często lepiej, aniżeli człowiek. Robot to też okazja do posiadania wielu urządzeń w jednym, a tym samym okazja do zaoszczędzenia miejsca w kuchni, która często nie jest zbyt wielka.