Ile razy dziennie wyprowadzać psa na spacer?

Ile razy dziennie wyprowadzać psa na spacer?

Kiedy decydujemy się na posiadanie psa, zobowiązujemy się również do prawidłowego dbania o niego. Pies staje się dodatkowym członkiem rodzinny, ale wraz z radością, jaką wprowadza do naszego domu, musimy również pamiętać o obowiązkach, jakie ze sobą niesie. Przede wszystkim te codzienne, o których musimy pamiętać, żeby pies mógł prawidłowo funkcjonować. Poza karmieniem niezwykle ważnym elementem są spacery. Z punkt widzenia opiekuna najważniejsze jest, aby pies nie załatwiał się w domu, ale równie ważny jest jego ruch, dzięki, któremu może utrzymać prawidłową kondycję i zdrowie. Jednak załatwiania się poza domem trzeba psa nauczyć. Jak często należy z nim wychodzić na spacer?

Wyprowadzenie szczeniaka- nauka sikania poza domem

Jeśli nasz pupil jest jeszcze szczeniakiem, musimy mu pokazać, że potrzeby fizjologiczne powinien załatwiać poza domem. Kiedy jest jeszcze mały, nie rozumie, dlaczego nie może wysikać się w domu i jak powinien poinformować opiekuna o tym, że chce pójść na spacer. Jego pęcherz nie jest jeszcze zbyt pojemny, z tego powodu powinniśmy wyprowadzać go jak najczęściej, aby nauczyć go sikania poza domem. Jeśli możemy pozwolić sobie na spacery z psem co godzinę, z pewnością szybciej uda się go przyzwyczaić do załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Warto jednak w czasie nauki mieć rozłożone w domu podkłady lub  gazety, które będą stanowiły ochronę naszej podłogi, jeśli naszemu czworonogowi przydarzyłaby się nieoczekiwana sytuacja. Takie rozwiązanie jest dobre tylko jako rezerwa, trzeba uważać na to, aby szczeniak nie utrwalił sobie, że może siusiać w domu, gdyż w kolejnych etapach jego rozwoju będzie niezwykle ciężko oduczyć go takiego zachowania. W czasie nauki czystości nie wolno zapominać o zabawie z pieskiem na świeżym powietrzu. Można też dwa lub trzy spacery przeznaczyć tylko na zabawę ze zwierzakiem, aby wychodzenie na spacer nie było dla niego traumatyczne, ale kojarzyło mu się również z okazją do świetnej zabawy. To sprawi, że szczeniak chętniej będzie uczył się nowych zachowań, będzie zdrowszy i szczęśliwszy! 

Dorosły pies- jak zmieniają się jego potrzeby?

W momencie kiedy pies jest już dorosły, jego potrzeby się zmieniają, ma już ukształtowany pęcherz. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to jak często należy wychodzić z dorosłym psem, ponieważ to zależy od jego indywidualnych cech i temperamentu. Dlatego układając plan spacerów, warto to wziąć pod uwagę. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest regularność wyjść. Eksperci zalecają, aby odstępy między spacerami nie były dłuższe niż 8 do 10 godzin maksymalnie, ale najważniejsze jest ustalenie stałych godziny spacerów. Trzy spacery dla dorosłego psa, to absolutne minimum. Nawet u dorosłego czworonoga nie wolno zapominać o jego codziennej dawce ruchy, dlatego przynajmniej jeden spacer powinien być długi tak, aby nasz pupil miał okazję pobiegać i zadbać tym samym o swoją sprawność ruchową. Warto na takim spacerze zapewnić psu różne aktywności, które mu go urozmaicą. Pozostałe spacery mogą być krótsze, jeśli nie możemy przeznaczyć na nie więcej czasu.