Czy koty leczą? Okazuje się, że tak!
Polacy uwielbiają zwierzęta i chętnie przyganiają je do domów, aż 52 procent z nas ma jakieś zwierzątko domowe. Kot jest jednym z najczęściej wybieranych pupili, bo stanowi 26 procent wybieranych zwierząt, mimo że posiada opinię raczej indywidualisty. Ponadto jest to zwierzę, które od tysięcy lat jest obecne w kulturze na całym świecie. Często przypisywano mu różne mistyczne umiejętności. W pop-kulturze obecny jest również jako zwierzę magów i czarownic. Jednak każdy posiadacz kota wie, że jest to pupil, który nawiązuje więzi z ludźmi równie silnie jak pies. Często chodzi swoimi ścieżkami, ale jest bardzo oddany, kontaktowy i bardzo inteligentny. Dodatkowo zostało udowodnione naukowo, że kontakt z nim powoduje przyśpieszenie produkcji endorfin, czyli hormonu szczęścia, ale czy posiada on uzdrawiające moce?
Czy koty wyczuwają chorobę?
Już jakiś czas temu zaczęto mówić, o tym, że koty posiadają zdrowotne umiejętności. Głaskanie go, ponieważ jest monotonne, koty w tym czasie wydają uspokajające mruczenie, ma bardzo pozytywny wpływ na redukcję stresu. Wyciszenie wpływa na obniżenie tętna krwi i tym samym minimalizuje ryzyko chorób takich jak zawał lub innych chorób układu krwionośnego. Koty mają też zdolności do wyczuwania miejsc w naszym ciele, które są w jakiś sposób bolesne lub zainfekowane. Kiedy zwierzak wyczuje takie miejsce, instynktownie położy się na nim i rozgrzeje je swoją sierścią. Naturalna temperatura ciała kota to 38 stopni, dlatego podczas głaskania działa on jak termofor. Istnieje opinia, która mówi, że ich sierść mają wręcz lecznicze właściwości, gdyż ich sierść posiada jony ujemne, a zainfekowane miejsca jony dodatnie, dlatego w kontakcie z sierścią jony te mają się neutralizować, co sprawia, że stajemy się zdrowi.
Jak znaleźć odpowiedniego kota?
Taka metoda leczenia nazwana została felinoterapią. Co najważniejsze możemy spróbować jej sami i nie niesie ona ze sobą żadnych efektów ubocznych. Taki sposób jest jedynie niewskazany dla osób, które mają alergię na kocią sierść. Jeśli ktoś chciałby spróbować felinoterapii wystarczy, że zaadoptuje jakiegoś kociaka. Na szczęście właściwości lecznicze posiada każdy mruczek, dlatego nie ma znaczenia, jakie kryterium przyjmiemy w szukaniu nowego członka rodziny. Wiele kotków przebywa w schroniskach, skąd możemy wziąć kota zupełnie za darmo. W takim miejscu uzyskamy też wszelkie informacje, jak należy zajmować się kociakiem. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie kota, zwróćmy uwagę na to, czy jest on przyjacielsko nastawiony do ludzi i czy lubi być głaskany. Koty tak jak ludzie są bardzo różne, dlatego warto dobrać kota tak, aby czuć z nim emocjonalną więź. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o niego, on chętnie będzie się do nas łasił i leczył nasze bolesne miejsca. Ciekawym aspektem jest również to, że koty w wielu krajach biorą czynny udział w terapiach z dziećmi autystycznymi, osobami starszymi, osób chorych psychicznie, a nawet mają swój udział przy resocjalizacji więźniów!