Jak być bardziej eko w 3 krokach?

Jak być bardziej eko w 3 krokach?

Obecnie rośnie świadomość na temat tego, jak działalność konsumpcyjna człowieka wpływa na środowisko i planetę. Coraz więcej osób, ale także marek stara się promować ekologiczny styl życia, który pozwoli na ograniczenie produkcji odpadów i spowolnienie zagłady ekologicznej Ziemi. Ty również możesz w łatwy sposób zmienić swoje życie tak, aby było bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku.

Bądź zero waste

Idea zero waste może zostać przez nas wprowadzona w absolutnie każdy aspekt naszego życia. Chodzi przecież o to, aby to, co już zostało wyprodukowane, zostało w obiegu, jak najdłużej, aby nie generować nowych odpadów. W pierwszej kolejności starajmy się nie kupować nowych ubrań, a przerabiać stare, czy wymieniać się odzieżą, której już nie nosimy z innymi osobami. Możemy też tworzyć nową odzież ze starych obrusów, czy innych tkanin, które zalegają nam w domu.

Z plastikowych toreb i foliowych worków przerzućmy się na wielorazowe torby i płócienne woreczki. Co ważne coraz więcej sklepów i marek kosmetycznych oferuje opakowania wielokrotnego użytku i możliwość zakupienia produktu, już bez konieczności kupowania go w opakowaniu, tak abyśmy wykorzystali stare. Idąc do sklepu, pakujemy nawet warzywa w małe materiałowe woreczki i unikajmy tych, które już są w opakowaniach. Popularna marka kosmetyków naturalnych ostatnio w jednym mieście w Polsce postawiła dystrybutor między innymi z szamponem, wystarczyło podejść z własną butelką i zakupić sam środek.  Starajmy się tym samym dawać drugie życie przedmiotom, ale również produktom. Nie wyrzucajmy warzyw, tylko dlatego, że zwiędły, ale zróbmy z nich smaczną zupę krem. Kupujmy tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. Z wyschniętego pieczywa, zróbmy bułkę tartą. 

Podróżuj bez zanieczyszczeń

Rower, hulajnoga, wrotki, a może rolki? Wszystko będzie korzystniejsze dla środowiska niż samochód na benzynę, gaz, czy ropę. Jeżeli pogoda nie pozwala, skorzystaj z transportu miejskiego, który sprawia, że więcej ludzi, podróżując o jednym czasie, produkuje mniej zanieczyszczeń. A jeżeli masz blisko do pracy, czy szkoły spacer z pewnością wyjdzie na zdrowie Tobie oraz planecie. Jeżeli masz możliwość, zamień samochód na hybrydowy. Coraz więcej producentów samochodów oferuje to rozwiązanie w korzystnej cenie. W centrach miast znajdziesz również hulajnogi i rowery, które możesz wynająć na godziny, to również świetna forma transportu, korzystna dla środowiska.

Szanuj i hoduj zieleń

Nie ważne czy mieszkasz w bloku, czy malowniczym jednorodzinnym domku. W obu przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować rośliny, zwłaszcza warzywa i owoce. O ile w przypadku własnego ogródka sprawa wydaje się oczywista, o tyle wiele osób dziwi się na dźwięk balkonowej plantacji roślin jadalnych. Tymczasem na rynku znajdziemy sadzonki i nasiona, które wręcz są stworzone na potrzeby balkonowych ogrodów. Własne warzywa są znacznie zdrowsze, ale także przyczyniamy się w jakimś stopniu do czystszego powietrza.  Poza tym nic tak nie cieszy, ani nie smakuje tak dobrze jak własnoręcznie wyhodowany pomidor, czy ogórek.