Jak indeks glikemiczny wpływa na organizm?

Jak indeks glikemiczny wpływa na organizm?
Products with low glycemic index. Healthy food concept

Wskaźnik glikemiczny informuje konsumenta o ilości glukozy w spożywanych produktach, Na podstawie indeksu klasyfikuje się produkty od najwyższej do najniższej ilości cukru w składzie. Poziom węglowodanów jest istotny zwłaszcza dla cukrzyków oraz osób skrajnie otyłych.

Czym jest indeks glikemiczny? 

Jeżeli spożywamy produkty bogate w węglowodany, wówczas w naszej krwi gwałtownie rośnie poziom glukozy. Właśnie na podstawie tego zjawiska opracowano indeks glikemiczny (IG). Indeks ten kategoryzuje produkty w zależności od tego, jak bardzo po ich spożyciu rośnie poziom glukozy w organizmie. Im wyższy indeks glikemiczny, tym szybciej rośnie poziom cukru we krwi, ponieważ są szybciej trawione. Jednak poziom cukru również szybko spada, tym samym szybciej czujemy głód. Takie produkty są zdecydowanie w dłuższym okresie czasu niekorzystne dla naszego zdrowia.

Jak indeks glikemiczny wpływa na nasze zdrowie?

Jak wspomnieliśmy dieta bogata w produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny, nie jest zbyt zdrowa. Jeżeli spożywamy za wiele produktów z wysokim IG takich jak słodyczy, Fast foody, frytki, czy białe pieczywo, wówczas jesteśmy narażeni na choroby sercowo-naczyniowe. Jednocześnie należy pamiętać, że tego typu dieta jest również przyczyną otyłości i cukrzycy. Ponieważ niektóre produkty gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi, a następnie ten poziom obniża się do wartości niższej niż początkowo. To znowu zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Dlatego zwracanie uwagi na indeks glikemiczny jest niezwykle istotne, w przypadku osób chorych, jak i zdrowych, aby uniknąć wszelkich problemów. 

Jak sprawdzać indeks glikemiczny i jak się go liczy?

Wyjściowa wartość indeksu glikemicznego wynosi 100. Produkty poniżej wartości 50 IG to te o niskim indeksie glikemicznym, te w przedziale 55-70 uznawane są za produkty o średnim IG, natomiast wszelkie powyżej 70 to wysokie IG.  Co istotne te o niskim indeksie glikemicznym są najkorzystniejsze dla zdrowia. Ponieważ cukier i energia pochodząca z niego uwalnia się powoli, dzięki czemu jesteśmy dłużej syci. Co istotne istnieją gotowe tabele, przedstawiające indeks glikemiczny wszystkich produktów.

Chcąc być na diecie o niskim indeksie glikemicznym, należy spożywać takie produkty, jak:

  • chudy nabiał
  • jabłka, wiśnie lub truskawki
  • fasola, sałata, soczewica
  • zboża nieoczyszczone

Zwłaszcza osoby, którym zależy na zdrowej diecie lub odchudzaniu, powinny zwracać uwagę na indeks glikemiczny. Produkty o niskim indeksie glikemicznym znacząco wpływają na zdrową, ładną sylwetkę, natomiast te o wysokim sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. 

Dieta Montignaca

Dieta Montignaca w całości opiera się na bazowaniu na indeksie glikemicznym. Stanowi ona bazę do tworzenia jadłospisów dla cukrzyków oraz osób otyłych. Produkty obecne w diecie mają indeks glikemiczny na niskim poziomie, dzięki czemu jedząc je, dłużej czujemy się syci, a tym samym jemy mniej, jednocześnie zachowując odpowiedni poziom glukozy w organizmie.