Jak rozsądnie wybrać suplementy diety?

Jak rozsądnie wybrać suplementy diety?

Coraz więcej osób chętniej sięga po suplementy diety. To bardzo dobra informacja, zwłaszcza że w codziennej diecie nie zawsze dostarczamy wszystkich, potrzebnych składników odżywczych. Należy jednak wiedzieć, jak przyjmować suplementy diety i w jakiej ilości. Ponieważ zbyt mała lub zbyt duża ilość konkretnych składników, może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Suplementy a dieta

Rozsądna, dobrze dobrana dieta dostarcza naszemu organizmowi większości składników odżywczych, a przynajmniej powinna. Pod to, co dostarczamy, a w co nasza dieta jest uboga, powinniśmy dostosowywać przyjmowane suplementy. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czego brakuje naszemu organizmowi, warto wykonać badania krwi, które ujawnią ewentualne niedobory lub nadwyżki mikroelementów. 

Dobre suplementy diety, czyli jakie?

Decydując się na suplementy diety, powinniśmy brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Zwłaszcza w przypadku kobiet, suplementacja powinna zależeć od ich indywidualnego stanu np. od ciąży. Indywidualną regułą jest również fakt, że witaminy takie jak D3 warto brać cały rok, ze względu na strefę czasową, w której się znajdujemy.

Musimy też dokładnie określić dawkę danych substancji, najlepiej wówczas zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. W przypadku niektórych witamin, czy minerałów mniejsza dawka, jest skuteczniejsza niż większa, lub branie większej ilości nie ma sensu (organizm i tak nadwyżki wydali). Nie ma jednego wzorca, który powie, że ten konkretny specyfik będzie dobry dla każdego. Jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, trybu życia, stanu zdrowia oraz diety. 

Zwracaj uwagę na skład

Podobnie jak w przypadku każdego produktu skład jest bardzo ważny. Nie wystarczy informacja, że dany suplement zawiera określone związki. Te składniki muszą być fizycznie uwzględnione w składzie i to bardzo wysoko. Jeżeli kupujemy suplement z magnezem, a 80 % składu to cukier, dodatki, substancje konserwujące lub – co gorsza – barwniki, to nie jest dobry produkt. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy dana substancja, aby była dobrze przyswajalna, nie potrzebuje „kompana”. Niektóre pierwiastki bez dodatkowego związku, nie są dobrze przyswajalne przez ludzki organizm, w związku z tym branie nawet dużych ilości danej witaminy, czy pierwiastka, nie ma sensu. 

Skład jest również ważny dla lekarza. Dlatego tak ważna jest konsultacja przed zakupieniem medykamentu. Być może leki, które bierzemy, kolidują z danym związkiem, lub aktualne badania krwi wskazują, że wcale nie potrzebujemy niektórych składników. Należy też pamiętać, że istnieją związki, które mogą się kumulować w organizmie. Oznacza to, że jeżeli będziemy systematycznie przyjmować dany pierwiastek, w pewnym momencie będzie go za dużo w naszym ciele. W większości przypadków oznacza to poważne problemy zdrowotne.