Jak to jest z naszą mądrością?

Jak to jest z naszą mądrością?

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym dzieci wielokrotnie słyszą, iż mądrość ma związek z wiekiem. Takie stawianie sprawy nie jest jednak do końca zgodne z rzeczywistością.

Przykładów nie brakuje!

Kiedy chodzi o dzieci, wiek może mieć ogromne znaczenie. Rzadko zdarza się, że dziecko jest bardziej odpowiedzialne od rodziców. Gdy jednak spojrzymy wyłącznie na dorosłych, czyli osoby mające minimum 18 lat, sytuacja znacząco się komplikuje.

Nietrudno zauważyć stosunkowo młode osoby charakteryzujące się dojrzałością. To samo można też powiedzieć o ludziach w średnim wieku charakteryzujących się nieodpowiedzialnością. Niektórzy mogą też dodać, że to coś zupełnie normalnego i takie myślenie można zaakceptować. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że nic nie dzieje się bez przyczyny – z czego wynikają różnice?

Na pewno jest to temat, do którego niełatwo się odnieść – przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, co ma miejsce po osiągnięciu dojrzałości. W końcu osiągnięcie dojrzałości oznacza, że nie ma mowy o samoistnym „dorośleniu”. Z drugiej strony nie oznacza to tego, że człowiek jest cały czas taki sam. Nie możemy też zapomnieć, że chodzi o coś, co każda osoba w średnim wieku ma okazję sobie przemyśleć.

Do tego zmiany mogą wiązać się z przeróżnymi skutkami! Można stać się choćby człowiekiem nieufnym i co by nie mówić, bycie osobą nieufną wiąże się z różnymi trudnościami. Warto też pamiętać o tym, że w życiu zdarzają się przeróżne sytuacje i nie zawsze są to sytuacje przyjemne – niemiłe doświadczenia, także mogą wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości.

Artykuły na różne tematy znajdziesz też w serwisie Ponadto.