Dlaczego nie ufamy ludziom?

Dlaczego nie ufamy ludziom?

Zaufanie wydaje się czymś jak najbardziej normalnym, prawda? Niemniej jednak można odnieść wrażenie, że często nie ufamy innym. Jako że nic nie dzieje się bez przyczyny, warto zadać sobie pytanie, z czym to jest związane?

Trudne sprawy

Na pewno mowa o sprawie, która jest trudna do oceny. Dość powiedzieć, że czasem niektórzy są skłonni do nieufności. Skłonność ta może wynikać z osobowości, jak i wychowania. Warto też spojrzeć na sytuację nieco dokładniej – nieufność może powodować kłopoty z utrzymaniem kontaktów.

Można również spojrzeć zupełnie inaczej – brak zaufania może mieć związek z nierealnymi oczekiwaniami. Niewykluczone, że brzmi to dziwnie, ale nie należy się tym sugerować. Można powiedzieć, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z rzeczywistości.

Jak często rozmawia się o zaufaniu?

O trudnych tematach powinno się rozmawiać, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Tymczasem rozmowy o zaufaniu raczej mają miejsce wyłącznie, gdy pojawi się jakiś problem (czyli zaufanie zostaje naruszone). Warto byłoby to zmienić.

Niektórzy mogą stwierdzić, że niełatwo o zmiany, ale czy to ma jakieś znaczenie? Życie składa się z podejmowania decyzji i co najważniejsze, często decyzje te nie są łatwe.

Ponowne zaufanie

Być może wiele osób zadaje sobie pytanie, co robić, aby ponownie zaufać? Chęć ponownego zaufania jest jak najbardziej zrozumiała, ale trzeba o czymś pamiętać – chęć nie wystarczy.

Musimy także pamiętać o tym, że nie ma szybkiego środka zaradczego na nieufność – mowa o czymś, co wymaga sporej pracy. Trzeba też nastawiać się na to, że wyraźne efekty nie pojawią się od razu.