Jesień nie musi być przygnębiająca. Odkryj jej zalety!

Jesień nie musi być przygnębiająca. Odkryj jej zalety!

Pojawienie się pierwszych sygnałów jesieni nieuchronnie zwiastuje koniec lata. Dni stają się coraz krótsze i wyraźnie chłodniejsze.  Wiele osób nie przepada za tą porą roku. Jesień podobnie jak każda inna pora roku posiada zarówno wady jak i zalety. Co inspirującego możemy w niej znaleźć?

Jesień pachnie grzybami i plonami

22 września rozpoczyna się astronomiczna jesień, a dzień później oficjalnie kalendarzowa. Miłośnicy grzybobrania uwielbiają tę porę roku. Spacery po lesie w poszukiwaniu grzybów i obserwowanie zmieniającej się natury to czysta przyjemność.

To właśnie jesienią pojawiają się najlepsze polskie jabłka, gruszki, śliwki i winogrona. Jesień to także czas zbierania kukurydzy.

Dzieci kochają jesień za spadające z drzew kasztany i żołędzie. To także wtedy pojawia się czerwona jarzębina i pyszne orzechy. Dary jesieni można wykorzystać do ozdabiania domów, a także, jako materiał plastyczny do wykonywania różnorodnych kasztanowo – żołędziowych ludzików.

Piękne kolorowe liście

Jesienny park lub las to idealne miejsce na spacery. Możemy podziwiać piękny wachlarz różnokolorowych liści i krzewów. To także dobry czas na obserwację zmieniającej się przyrody. Zapracowane zwierzęta leśne przygotowują swoje zapasy i legowiska przed nadejściem zimy.

Późna jesień wypełniona szarymi i deszczowymi dniami przynosi nam ukojenie w ciepłym domu. Możemy nadrobić zaległość w lekturach albo otulić się ciepłym kocem i z kubkiem gorącej herbaty obejrzeć ulubiony film. Oczywiście jesień to także dobry czas na uzupełnienie swojej wiedzy na kursach czy szkoleniach i realizowanie swoich pasji.

Wady jesieni

Przede wszystkim dominujący w tej porze roku chłód i deszczowe dni. Nasza aktywność na świeżym powietrzu się zmniejsza. Jesienią nie trzeba, a nawet nie powinno się rezygnować ze sportu. Warto zapisać się na zajęcia w klubie fitness, ćwiczyć na siłowni albo regularnie chodzić na basen.

Dla rodziców to również ciężki czas związany z licznymi infekcjami zwłaszcza u młodszych dzieci. Krótsze dni i długie wieczory sprzyjają pogorszeniu się nastroju. Dlatego warto jak najlepiej spożytkować czas i znaleźć sobie zajęcie, na które nie mieliśmy czasu w letnie dni.