Lunatykowanie – czy jest niebezpieczne?

Lunatykowanie – czy jest niebezpieczne?

Przyczyna lunatykowania nie jest do końca wyjaśniona. Niewątpliwie jest ono klasyfikowane jako zaburzenie snu. Lekarze jako jedną z przyczyn Somnambulizmu podają niedojrzałość układu nerwowego. Bardzo często jest ono także wynikiem różnych chorób.

Czym jest lunatykowanie

Związane jest z zaburzeniem układu nerwowego. Lunatycy wybudzają się częściowo z głębokiej fazy snu NREM. Człowiek wchodzi w nią niedługo po zaśnięciu. W rezultacie wybudzenia lunatyk może wstać z łóżka, chodzić, gotować, a w skrajnych przypadkach nawet wychodzić z domu i wykonywać złożone czynności. Zdarzały się nawet sytuacje, gdy somnambulik dokonał morderstwa, a następnego dnia nie miał o niczym pojęcia.

Zazwyczaj jednak aktywność lunatyka ogranicza się do wstawania z łóżka i chodzenia po pokoju. Przypadłość występuję najczęściej u dzieci w wieku od 10 do 13 lat, ale może występować też w późniejszym okresie dojrzewania. Lunatykowanie częściej przytrafia się chłopcom. Somnambulizm występuje zaledwie u 1-3 % dorosłych ludzi.

Jak zachowuje się lunatyk?

Na początku lunatyk wybudza się ze snu, siada na łóżku i rozgląda dookoła. Somnambulicy mają otwarte oczy, ale ich twarz nie wyraża żadnych emocji. Niewątpliwie większość lunatyków wykazuje sporą aktywnością w czasie transu. Chociaż u dzieci ogranicza się ona do wykonywania powolnych ruchów i prostych czynności. Lunatycy są podatni na sugestię, nie powinno się ich nagle wybudzać, gdyż mogą czuć się bardzo zdezorientowani. Niektórzy mogą stać się także agresywni. Najlepiej położyć somnambulika z powrotem do łóżka i poczekać aż sam się wybudzi. Lunatycy kolejnego dnia nie pamiętają w ogóle, że wstawali w czasie snu.

Lunatykowanie u dzieci

Zazwyczaj lunatykowanie u dzieci pojawia się w wieku 10 -13 lat lub później. Zdecydowana większość dzieci samoistnie z niej wyrasta. Somnambulizm dotyka około 15 % z nich. Przyczyną występowania zaburzeń u dzieci jest niedojrzałość układu nerwowego, a także zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Wraz z wiekiem lunatykowanie samo zanika. W częstych napadach zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka lekarz psychiatra może zlecić leczenie farmakologiczne lub dalsze badania.

Przyczyny lunatykowania u dorosłych

Wiążą się najczęściej z przyjmowaniem leków, piciem alkoholu lub zażywaniem narkotyków. Oczywiście mogą występować także inne przyczyny, takie jak: dziedziczenie, za mała ilość snu, występujący bezdech nocny, ogólne osłabienie organizmu, przewlekły stres, urazy głowy, udar i zapalenie mózgu.

Najczęściej wykonywanym badaniem w diagnostyce somnambulizmu jest monitorowanie snu (polisomnografia). Polega ona na podłączeniu pacjenta za pomocą specjalnych elektrod do urządzenia, które monitoruje czynność snu.