Zalety i wady Internetu

Zalety i wady Internetu

W dzisiejszym świecie wszyscy korzystamy z Internetu. Jeszcze 30 lat temu wynalazek ten był dostępny jedynie nielicznym użytkownikom. Internet to kopalnia wiedzy, źródło rozrywki, forma komunikacji między ludźmi, a także narzędzie pracy. Dlatego rozpowszechnił się we wszystkich dziedzinach życia społecznego. 

Zalety Internetu 

  • Zdobywanie szeroko pojętej wiedzy i dzielenie się nią z innymi

Internet pozwala na publikowanie informacji  w szybki i tani sposób. Wiadomości może publikować praktycznie bez przerwy, a nieokreślonych porach jak gazeta, radio  czy telewizja.

Internet częściowo wyparł potrzebę korzystania ze źródeł bibliotecznych. Wiele publikacji ukazuje się w wersjach elektronicznych. Niewątpliwie ułatwia to pozyskiwanie informacji na całym świecie. Kiedyś sięgało się po encyklopedię lub słowniki dzisiaj wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę, która Nas interesuje.

Użytkownicy Internetu mają możliwość udostępniania sobie informacji na forach, blogach czy poradnikach z przeróżnych dziedzin.

  • Zakupy online

W sieci istnieje wiele sklepów internetowych i platform sprzedażowych. W rezultacie mamy dostęp do wielu produktów na całym świecie. Po za tym oszczędzamy czas, którego dzisiaj wszystkim brakuje. Dostęp do wielu ofert pozwala nam zaoszczędzić miesięcznie też sporą sumę pieniędzy. Kolejną zaletą nowoczesnych zakupów jest unikanie stania przy kasach. Kupujący ma także możliwość zapoznania się z opiniami o produktach w sklepie, w którym dokonuje zakupów.

  • Poznawanie nowych ludzi

Dzięki dostępowi do Internetu mamy możliwość poznawania większej ilości osób. Niewątpliwie ułatwia to znalezienie nowej pracy. Za pośrednictwem Internetu możemy budować sieć kontaktów biznesowych. Mamy też dostęp do większej ilości ofert pracy.

  • Internet, jako forma rozrywki

Wiele osób rezygnuje z oglądania TV, a korzysta tylko z platform z filmami, jakie oferują cyfrowi operatorzy i prywatne strony internetowe. Rozrywką w Internecie może być także granie w różnorodne gry.  Miłośnicy gier mogą dzisiaj grać online i komunikować się  jednocześnie z ludźmi z całego świata.

Wady Internetu

Przede wszystkim dużą wadą Internetu jest natłok docierających do Nas informacji. Te wiarygodne i wartościowe sąsiadują z treściami nieprawdziwymi, co jest szczególnie szkodliwe dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi nie potrafią jeszcze filtrować wiadomości, które otrzymują. W rezultacie wiele dzieci jest przebodźcowanych.

Od Internetu podobnie jak od gier i telewizji można się uzależnić. Problem ten dotyczy szczególnie dzieci i młodzieży. Uzależnienie powoduje pogorszenie relacji z rodziną, rówieśnikami i opuszczenie się w nauce.