Podwójna radość – jak przygotować się do przyjścia na świat bliźniąt?

Podwójna radość – jak przygotować się do przyjścia na świat bliźniąt?

Słysząc z ust lekarza – Będą Państwo mieli bliźniaki – wielu rodziców ma mieszane uczucia. Czują radość i euforię, często połączoną także z obawami o to jak poradzą sobie z dwójką dzieci, czy podołają finansowo, czy wystarczy im energii, aby poświęcić obojgu wystarczającą ilość uwagi? Takie odczucia są zupełnie normalne i nie należy się za nie winić. Chcąc lepiej przygotować się do roli mamy lub taty bliźniaków warto spróbować zrozumieć co czeka przyszłych rodziców za niespełna dziewięć miesięcy.

Jak powstaje ciąża mnoga?

Ciążą mnogą nazywa się równoczesny rozwój dwóch lub większej liczby zarodków. Bliźnięta mogą powstać z dwóch zygot (bliźnięta dwujajowe) lub z jednej podzielonej zygoty (bliźnięta jednojajowe). Bliźnięta dwujajowe powstają z dwóch komórek jajowych zapłodnionych przez dwa plemniki. Dzieci mogą być tej samej lub odmiennej płci. Genetycznie są do siebie podobne tak samo jak rodzeństwo urodzone w innym czasie. Bliźnięta jednojajowe powstają z jednej zygoty, która rozdziela się najczęściej pomiędzy 3. a 8. dniem od zapłodnienia. Dzieci mają tę samą płeć i są do siebie bardzo podobne.

Czy można przygotować się do roli rodzica bliźniaków?

Dwoje dzieci w tym samym wieku wymaga podwójnego zaangażowania i perfekcyjnej organizacji. Dlatego warto jeszcze w ciąży przemyśleć kilka ważnych zagadnień, które sprawią, że po przyjściu na świat niemowlaków, życie całej rodziny będzie łatwiejsze.

Przebieg ciąży

Dwoje rozwijających się dzieci oznacza także większy wysiłek dla organizmu. Kobieta w ciąży mnogiej będzie częściej wykonywała badania kontrolne. Może przytyć więcej niż w ciąży pojedynczej i powinna przywiązywać jeszcze większą uwagę do tego, aby jej dieta była pełnowartościowa i

Poród

Ciąża mnoga nie jest równoznaczna z koniecznością zastosowania cesarskiego cięcia podczas porodu. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz w oparciu o indywidualną sytuację oraz przebieg ciąży pacjentki.

Podwójna wyprawka

Niemal wszystkie dziecięce akcesoria, takie jak: ubranka, pieluchy. Ręczniki, kocyki, łóżeczko czy wózek będzie trzeba kupić w podwójnej ilości, co oznacza również podwójny koszt. Warto więc już na początku ciąży rozplanować wydatki na kilka miesięcy i co jakiś czas kupować kilka rzeczy.

Odpowiedni wózek

Wózek dla bliźniąt jest zazwyczaj szerszy niż jego standardowa wersja. Warto jeszcze przed decyzją o zakupie zmierzyć szerokość drzwi wejściowych do mieszkania. Klatki schodowej czy pobliskiego sklepu, aby później uniknąć niemiłej niespodzianki.

Chusta dla bliźniąt

Noszenie jednocześnie dwójki dzieci może okazać się problematyczne, dlatego warto zaopatrzyć się w chustę, która odciąży kręgosłup i da mamie dwie wolne ręce. Kiedy dzieci są jeszcze małe można nosić je razem w jednej chuście. Później warto pomyśleć o noszeniu jednego dziecka z przodu w chuście, a drugiego w nosidełku na plecach lub o wożeniu go w wózku.

Jeden komentarz o “Podwójna radość – jak przygotować się do przyjścia na świat bliźniąt?

  1. Podwójne szczęście! <3 <3 <3 u mnie było tak samo – pierw przerażenie jak sobie damy z mężem radę a potem tylko i wyłącznie uśmiech na twarzy!

Comments are closed.