Czy jesteśmy dobrymi kierowcami?

Czy jesteśmy dobrymi kierowcami?

Jazda samochodem to temat, który można oceniać na różne sposoby. Można też odnieść wrażenie, że często jest tak, iż nie patrzymy na własne zachowanie. Krótko mówiąc, problemy są winą innych użytkowników ruchu drogowego.

Niebezpieczne zdarzenia

Nie ma jednak co ukrywać, że część osób nie ma racji. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jakie sytuacje mają miejsce – niebezpieczne zdarzenia na drodze są czymś normalnym (jakkolwiek to brzmi). Dobrze by było, aby realia uległy zmianie, ale trudno liczyć na nagłą poprawę. Chociaż oczywiście konieczne jest działanie. Kiedy cel jest słuszny, nawet nie ma się nad czym zastanawiać.

Warto też zadać sobie pytanie, jak jest w innych krajach? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym odpowiedź daje pewien pogląd na światową rzeczywistość. Rzecz jasna o odpowiedź trudno, ale nie oznacza to tego, że nie można pokusić się o pewne wnioski. Za przykład może posłużyć badanie przeprowadzone przez francuskiego operatora drogowego Vinci Autoroutes.

O co chodzi?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że mowa o badaniu, w którym wzięło udział 12 400 osób z jedenastu państw. Co więcej, w każdym państwie przepytano minimum 1000 respondentów. Niektórzy mogą powiedzieć, że jest to niewielka próba, ale zostawmy to – skoncentrujmy się na wnioskach płynących z badania. Ciekawe jest choćby to, że 97% badanych uważa się za dobrych kierowców. Można również dodać, że mowa o wyjątkach – 79% ma negatywne zdanie na temat tego, co dzieje się na krajowych drogach.

Trzeba też podkreślić, że najgorzej w badaniu wypadli Grecy – aż 77% respondentów przyznało się do rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy. Jakby tego było mało, możemy mówić o największym odsetku ludzi zachowujących się nieuprzejmie. Interesujące jest także to, że krytycyzm Greków nie sprowadza się do rodaków – 91% osób negatywnie ocenia zagranicznych kierowców.

Nie sposób też nie odnieść się do Polaków – 42% ankietowanych deklaruje, że dba jedynie o własny interes. Fakt ten sprawia, że jesteśmy najbardziej samolubni.

Jeśli interesujesz się informacjami na różne tematy, warto zajrzeć też tutaj.