Stany zapalne w organizmie a zastosowanie aloesu

Stany zapalne w organizmie a zastosowanie aloesu
Aloe Vera on product display wood counter background.

Coraz chętniej w walce z różnymi dolegliwościami sięgamy po naturalne metody. Czytamy o cudownych zastosowaniach roślin. Aloes naturalnie występuje na Półwyspie Arabskim, w Afryce oraz na Madagaskarze. Jego zastosowania są niemal nieograniczone i znaleźliśmy sposób na jego wykorzystanie prawie w każdej dziedzinie. Poniżej omówimy zastosowanie aloesu, jako środka leczącego stany zapalne. 

Stany zapalne – jak możemy je zwalczyć?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, musimy odpowiedzieć na pytanie: Czym jest stan zapalny? Stany zapalne występują w naszym organizmie z dwóch powodów. Pierwszy pojawia się jako naturalna obrona immunologiczna, w momencie kiedy w naszym ciele pojawi się jakieś ciało obce. Najczęściej są to wirusy lub bakterie, które próbują się do niego przedostać, nasz układ odpornościowy chcąc zapobiec infekcji, stwarza stany zapalne, które są barierą dla niepożądanych ciał obcych. Jeśli mamy do czynienia z tym rodzajem stanu zapalnego możemy wspomóc jego działanie aloesem. Z drugiej strony stan zapalny może być wynikiem choroby autoimmunologicznej, która pojawia się na przykład przy chorobach stawów czy też układu pokarmowego. W tym przypadku nie powinniśmy zdawać się jedynie na aloes. 

Remedium na wszelkie bolączki!

O właściwościach zdrowotnych aloesu wiemy od dawna. Pojawiają się wzmianki mówiące o tym, że już starożytni ludzie doceniali zastosowania tej rośliny. Spectrum jej wykorzystania jest olbrzymie: soki, maści, kremy czy nalewki.  W postaci soków, czy nalewek możemy go wykorzystywać do leczenia stanów zapalnych żołądka. Wyciąg z aloesu reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych i obserwujemy jego wpływ na obniżenie się TNF, który jest przyczyną martwicy nowotworowej. W czasie gojenia ran aloes w formie żelu ma pozytywny wpływ na jego odbudowę. Wspomaga jego szybszą rekonwalescencję. Jako krem czy żel możemy go stosować kiedy chcemy uśmierzyć ból. Ma on właściwości nawilżające i jest bardzo delikatny. Substancje w nim zawarte nie powodują podrażnień, dlatego jest polecany również alergikom. Aloes możemy stosować leczniczo i zapobiegawczo, bez obawy, że może nam zaszkodzić. Naukowcy wciąż odkrywają jego nowe zastosowania, więc warto tę roślinę chorować na parapecie!