5 błędów, które popełniasz podczas wychowywania dziecka
Wielu rodziców uważa, że to szkoła uczy dziecko. Zapominają niejednokrotnie o tym, że to oni są w głównej mierze autorytetem dla swoich pociech.
Przyjście na świat dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego rodzica, a niejednokrotnie i najszczęśliwszy. Niestety, dziecko to również ogromna odpowiedzialność. Nie chodzi tylko o spełnianie podstawowych potrzeb młodego człowieka, ale również o jego odpowiedni rozwój oraz dawanie mu przykładu.
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że prawidłowe wychowanie dziecka wpływa na jego przyszłość. Trudno to sobie wyobrazić, ale większość opiekunów krzywdzi swoje dzieci podczas pierwszych lat ich życia. Nieświadome zachowania, które są powielane od pokoleń, mogą prowadzić do poważnych problemów w dorosłym życiu naszych pociech.
Dziecko naśladuje zachowania swoich opiekunów, często zupełnie nieświadomie. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o pojedyncze interakcje, ale całokształt codziennego życia, od zwyczajnych rozmów po dawanie przykładu czynem. Jak zatem dbać o poprawny rozwój dziecka i nie powielać błędnych schematów, które bardzo często były częścią naszego wychowania? Co zrobić, aby nasze dziecko było w przyszłości samodzielnym i szczęśliwym człowiekiem?
Oto błędy, które popełniasz podczas wychowywania dziecka:
Ignorowanie otyłości
Rodzice, a szczególnie dziadkowie, okazują miłość poprzez nadmierne karmienie swoich dzieci. Świadomość, że dziecko potrzebuje dużej ilości kalorii potrzebnych do rozwoju, urasta w umysłach rodziców do najważniejszego elementu ich życia.
Otyłość u dzieci prowadzi do wielu niepożądanych i niebezpiecznych skutków. Do najważniejszych należą oczywiście kwestie związane ze zdrowiem. Nadwaga u dzieci może prowadzić do zaburzeń w rozwoju kości i stawów, obciążać serce oraz układ krwionośny podwyższając ryzyko zawałów i udarów, prowadzić do płaskostopia, wyniszczeń wątroby oraz zmiany hormonalne.
Otyłe dzieci muszą się również borykać z niską samooceną, drwinami rówieśników, a niejednokrotnie wykluczeniem społecznym. Takie osoby są bardziej narażone na stany depresyjne, co w najgorszym przypadku może się skończyć samobójstwem. Problem ten szczególnie dotyczy nastolatków, którzy dojrzewając, zaczynają zwracać uwagę na swoje ciało. Zresztą, kwestia wychowania i budowania relacji z nastolatkiem to jeszcze bardziej złożona i trudna kwestia.
Warto więc zwracać uwagę na dietę panująca w domu oraz korygowanie złych nawyków. Jeśli jedno z rodziców choruje na otyłość, dziecko może mieć ten sam problem, jak nie teraz, to w przyszłości. Musimy sami dawać przykład zdrowego stylu życia.
Wyręczanie
Nadopiekuńczy lub zapracowani rodzice, bardzo często wyręczają swoje pociechy w drobnych obowiązkach. Niestety, te “drobne obowiązki” urastają z czasem do rangi wielkiego problemu, jaki jest nieradzenie sobie dziecka w dorosłym życiu.
Codziennie rano robisz swojemu dziecku kanapki do szkoły? A może pomagasz mu się ubierać? Wolisz sam rozwiązać zadanie z matematyki, bo dziecko spędzi na tym więcej czasu? Takie zachowania prowadzą do nieuchronnego obezwładniania dziecka.
Jeśli wychowanie polega na ciągłej kontroli ze strony rodzica, nasza pociecha wkraczając w dorosłe życie nie będzie umiała radzić sobie z podstawowymi obowiązkami, nie mówiąc już o umiejętności zarabiania pieniędzy. Skoro dziecko zawsze może liczyć na wyręczanie, to po ma się starać? Nie będzie ono umiało stawiać czoła przeciwnościom losu ani wykonywać zadań wymagających wysiłku.
Masz małe dziecko? Wejdź na Brzdące.pl i dowiedz się Jak rozmawiać z dzieckiem?
Łamanie własnych zasad
Dzieci bardzo mocno obserwują i naśladują zachowania swoich rodziców. Dlatego też, warto dawać dziecku przykład swoimi czynami. Nie można wprowadzać do domu zasad, których samemu się nie przestrzega. Dziecko zauważy, że na wiele kwestii można przymykać oko, co w konsekwencji doprowadzi je do utarty kontroli i sprawczości nad swoim życiem. Dziecko nie nauczy się wytrwałości oraz wstrzemięźliwości.
Hamowanie ciekawości świata
Rodzice, którzy bagatelizują zainteresowania lub inspiracje swojego dziecka, narażają je na zamknięcie społeczne i intelektualne. Każda, najmniejsza umiejętność, którą dziecko nabyło i jest nią zachwycone powinna być w jakiś sposób rozwijana. Można zapisać pociechę na zajęcia dodatkowe, wspólnie spędzić czas nad zagadnieniem lub po prostu o tym porozmawiać. Absolutnie nie powinno się ignorować lub bagatelizować takiego zjawiska. Przykładowo, dziecko nauczyło się nowej sztuczki na rowerze. Zamiast rzucania komentarza w stylu “lepiej naucz się tak matematyki”, wesprzyj dziecko w jego sportowej pasji.
Koniecznie sprawdź portal Rodzina24, aby zdobyć więcej informacji na temat prawidłowego wychowania.
Brak rozmów o seksie
Intymne rozmowy bardzo często są niekomfortowe zarówno dla samych rodziców, jak i dla dziecka. Nie musi tak jednak być. Otwarte podejście do tej kwestii oraz częste zahaczanie o ten temat podczas rozmów, pomaga oswoić dziecko z zagadnieniami dojrzewania, budowania relacji i samego seksu.
Uciekanie od tego obowiązku może doprowadzić do tego, że dziecko będzie na własną rękę szukać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. W dobie Internetu, szybki i łatwy dostęp do pornografii oraz innych erotycznych treści może poważnie zaburzyć u dziecka postrzeganie relacji i seksu. Choć podejście do tego typu rozmów może być trudne, nie warto rezygnować. Wcześniej warto dowiedzieć się, jak przekonać dziecko do współpracy.
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziesz na Bajkowy.pl