Najczęstsze błędy w segregacji odpadów

Najczęstsze błędy w segregacji odpadów

Problem nieustannie rosnących wysypisk śmieci jest nam dobrze znany od lat. Produkujemy tyle śmieci, że po Pacyfiku pływająca gigantyczna wyspa śmieci, która jest 5 razy większa od Polski. Nie mamy miejsca, aby gromadzić śmieci, dlatego kraje europejskie chcąc pozbyć się problemu, płacą Azji, aby ta przyjęła je do siebie. Jest jednak na nie sposób- recycling, ale jest możliwy tylko przy prawidłowym posortowaniu śmieci. Nim lepiej my posegregujemy odpady na pierwszym etapie, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz śmieć będzie mógł na nowo stać się surowcem. Naukowcy są zgodni, że to właśnie recycling musi stać się dominantem gospodarczym, abyśmy mogli złagodzić skutki globalnego ocieplenia. Mimo że segregacja śmieci nie jest nam obca i kształcimy w tym zakresie dzieci już od najmłodszych lat, to jednak wciąż ma w sobie wiele niewiadomych, co sprawia, że nie rzadko rodzi się w głowie pytanie: „Do jakiego pojemnika należy wrzucić dane opakowania?”.  

Jak prawidłowo segregować opdady?

Specjalnie dla naszych czytelników zgromadziliśmy najczęściej popełniane błędy podczas segregacji śmieci i odpowiemy na nurtujące wątpliwości, który pojemnik będzie tym właściwym. W Polsce dzielimy odpady na sześć pojemników oznaczonych kolejno papier – niebieski pojemnik, szkło – zielony, bio – brązowy, plastik – żółty, metal i tworzywa sztuczne – czerwony, mieszane – czarny. Każda z tych kategorii posiada elementy, które sprawiają trudności przy ich klasyfikacji. Jednak nie ma się czym przejmować! Wystarczy, że wyrobimy sobie nawyk segregowania i będziemy niemal z zamkniętymi oczami, odróżniać co powinno się znaleźć w danym pojemniku.  

Popełnisz te błędy?- Nigdy więcej! Oto rozwiązania!

1. Tetrapaki – Do metali i tworzyw sztucznych, nie do papieru!

Opakowań po sokach mleku, śmietanie, czyli  tzw. tetrapaki z pozoru przypominają nam karton i chciałby się je wyrzucić do niebieskiego pojemnika. Niestety jest to produkt wielowarstwowy, w środku pokryty folią i metalem, dlatego tetrapaki wyrzucamy do czerwonego pojemnika na metal i tworzywa sztuczne. W ten sposób zwiększymy prawdopodobieństwo, ze w przetwórni oddzielą od siebie poszczególne warstwy. 

2. Paragony – Do zmieszanych, nie do papieru!

Niby papier, ale niestety termiczny, który nie podlega recyklingowi

3. Porcelana, kryształy, porcelit, palona glina-  Do zmieszanych, nie do szkła!

Żółty pojemnik przeznaczony jest jedynie na szklane opakowania takie jak szklane butelki czy słoiki. Zdejmujemy z nich jedynie plastikowe nawleczki i odkręcamy metalowe wieczka. Nie myjemy ich, ani nie zdejmujemy etykiet. Jest to niepotrzebne marnowanie wody. Wszystkie opakowania, niezależnie od tego jak je przygotujemy i tak będą umyte na nowo w sortowni. Gdzie więc wyrzucić porcelanę, kryształy, porcelit czy paloną glinę?- Do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. 

4. Mięso i kości- Do zmieszanych, nie do BIO

Z pozoru produkt organiczny, ale niestety niekompostowalny, a nasze odpady BIO mają docejowo trafić na kompost. Niestety odpadki zwierzęce czy też ludzkie wydzieliny sprawią, że dana partia zostanie całkowicie odrzucona. Dlatego mięso i kości wyrzucamy do odpadów zmieszanych. 

Aby nasze śmieci mogły dostać nowe życie, musimy je prawidłowo posegregować! Pamiętamy też o tym, aby nie wyrzucać posegregowanych odpadów w foliówkach!