Czy jesteśmy tolerancyjni?

Czy jesteśmy tolerancyjni?

Tolerancja to temat, o którym nie mówi się może jakość często, ale bez wątpienia mowa o czymś, co jest niezwykle istotne. Nie ma też co ukrywać, że mowa o czymś, co dla wielu osób jest bez znaczenia.

Bez znaczenia?

Takie stawianie sprawy niektórych może dziwić, ale warto się chwilę nad tym zastanowić. Przede wszystkim należy podkreślić, że zdecydowana większość osób twierdzi, iż jest tolerancyjna (a w każdym razie tak można przypuszczać). Z drugiej strony zapewne są ludzie, dla których brak tolerancji nie jest problemem. Co za tym idzie, wiele osób może twierdzić, że nie ma, o czym mówić.

Niemniej jednak rzeczywistość przedstawia się inaczej – powodów do rozmów nie brakuje. Ponadto musimy pamiętać, że chodzi o coś, za co wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Dobrze byłoby więc, abyśmy jak najczęściej mogli mówić o promowaniu właściwych postaw. Takie podejście daje szansę na zmianę świata.

Obchody Dnia Tolerancji

Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na Dzień Tolerancji (obchodzony jest 16 listopada). Mowa o wydarzeniu, które powinno uwrażliwiać opinię publiczną na wszystko to, co wiąże się z nietolerancją. Warto też pamiętać o tym, że nie tylko zapobieganie ma znaczenie – istotne jest również to, co dzieje się, gdy dochodzi do nietolerancji. Ludzie muszą być świadomi tego, z czym mogą wiązać się konkretne decyzje. Kiedy człowiek jest świadomy, pojawia się szansa na to, że w przyszłości będziemy mogli mówić o innym zachowaniu.

Zmiana na lepsze przydałaby się jak najszybciej, ale nic nie dzieje się natychmiastowo.