Czym myć lodówkę?
Nieprzyjemny zapach, zabrudzone półki czy rozlana na nich zupa to czynniki determinujące konieczność umycia lodówki. Na pierwszy rzut oka jest to zadanie bardzo proste – wystarczy wyjąć wszystkie produkty, zdemontować półki, a następnie przemyć środek wodą. 15 minut i gotowe. Niestety, aby dokładnie wyczyścić wnętrze lodówki, musimy włożyć w tę czynność znacznie więcej energii. Podstawą jest sposób mycia oraz detergenty, jakich użyjemy. Nie każdy bowiem się do tego nadaje.
Mycie domowymi sposobami
Zacznijmy od domowych sposobów czyszczenia lodówki, znanych już od czasów naszych prababek. Po dokładnym opróżnieniu wnętrza z produktów spożywczych oraz zdjęciu półek lodówkę można umyć roztworem wody z octem. W zależności od stanu lodówki, roztwór ten może być mniej lub bardziej skoncentrowany – zwykle dajemy trzy części wody i jedną część octu. Mikstura skutecznie radzi sobie nie tylko z usunięciem zanieczyszczeń, ale także likwiduje drobnoustroje oraz eliminuje przykry zapach, jaki często obecny jest w lodówkach.
Do czyszczenia używajcie delikatnych, bawełnianych ściereczek lub gąbek przeznaczonych do mycia naczyń. Unikajcie natomiast skrobania czy drapania ostrymi przedmiotami. Możecie uszkodzić lodówkę, co będzie się wiązało z kosztowną naprawą lub nawet koniecznością wymiany sprzętu. Istotne jest także wyłączenie lodówki z prądu, aby lód, jaki może osadzać się na ściankach, mógł się roztopić. Jeśli natomiast dysponujecie lodówką z systemem no frost, w której zakupie pomoże pożyczka pozabankowa, nie powinniście mieć problemu z zalegającym lodem.
Preparaty do mycia lodówek
Nie zawsze jednak babcina metoda octowa jest skuteczna, szczególnie gdy mamy do czynienia z mocno zabrudzoną lodówką, w której widoczna jest pleśń. Ocet nie wykaże oczekiwanej efektywności również w przypadku sprzętów długo nieużywanych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów dedykowanych do mycia lodówek. Spotkacie je w każdym sklepie oferującym chemię domową, ale także w większych marketach oraz sklepach internetowych, w których możecie kupić znacznie lepsze preparaty.
Mowa o środkach przeznaczonych do zastosowania w gastronomii. Są one wysoce skuteczne i świetnie radzą sobie nawet z trwałymi zabrudzeniami, pleśnią czy nieprzyjemnym zapachem. Kosztują nieco więcej niż klasyczne detergenty, ale warto w nie zainwestować, w czym pomoże pożyczka pozabankowa. Sprawdźcie jedynie sposób aplikacji tych preparatów, ponieważ często dostępne są w formie silnych koncentratów, wymagających rozcieńczenia.