Dla kota lekkostrawnie! Jak to zrobić?

Dla kota lekkostrawnie! Jak to zrobić?

Wcale nie musimy cały czas sięgać po łatwo dostępną karmę dla zwierząt, gdy chcemy nakarmić swojego kota.  Warto od czasu do czasu ugotować coś swojemu pupilowi. Jednak zanim zdecydujemy się na przygotowanie posiłku dla kota, musimy mieć na uwadze, jakich produktów kategorycznie nie należy podawać zwierzęciu.

Smaczne dania dla kota

Chociaż część produktów z Pańskiego stołu nie nadaje się dla kotów, to spokojnie możemy przygotować obiad dla swojego pupila, który sami chętnie byśmy zjedli. Jednocześnie dobierając odpowiednie składniki, jesteśmy w stanie zapewnić kotu wszelkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mikro i makroelementy. 

  • Tuńczyk z wątróbką

400 gram tuńczyka, mieszamy z ugotowaną i zmieloną wątróbką (jedna czwarta szklanki), dwoma łyżkami oleju oraz połową torebki ugotowanego na miękko ryżu. Całość należy zmiksować i ulepić z powstałej masy kuleczki. Danie należy przechowywać w lodówce.

  • Kurczak, marchewka i drożdże

Ugotowanego kurczaka mieszamy z miękką, gotowaną marchewką. Następnie gnieciemy na papkę i dodajemy drożdże piwne. Mieszamy  i podajemy bezpośrednio kotu.

  • Wołowina ze szpinakiem

Podgrzaną, ewentualnie surową wołowinę mieszamy z połową szklanki szpinaku i torebką ryżu. Podajemy kotu

  • Danie na wypasie

Gotujemy ziemniaki, groch i marchewkę (łącznie 200 gram). W drugim garnku gotujemy dwa jajka,  na patelni podsmażamy wątróbkę (200 gram). Następnie wątróbkę i warzywa kroimy na kosteczki, dodajemy tuńczyka z puszki. Możemy podać powstałą papkę bezpośrednio kotu. 

Jakie produkty służą Twojemu kotu?

W diecie kota na pewno nie może zabraknąć mięsa i podrobów. Im więcej ścięgien i zrostów, tym lepiej dla kota. Należy jednak unikać tłustych mięs, które mogą zaszkodzić zwierzęciu. Podroby możemy stosować do woli, koty najchętniej jedzą wątróbkę oraz żołądki. Oczywiście idealnym uzupełnieniem będą warzywa, jednak nie możemy stosować diety wegetariańskiej w przypadku kotów. Koty bowiem są mięsożercami i jakby nie smakowały im warzywa, to mięso dostarcza im najwięcej składników odżywczych.

Zalety domowej karmy dla kota

Świadomość odnośnie żywienia poprawiła się nie tylko w stosunku do ludzi, ale również zwierząt. Na szczęście porzucono już pogląd, że koty same polują i piją mleko. Koty bowiem potrzebują naprawdę wielu składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego coraz więcej właścicieli postanawia samodzielnie dbać o zbilansowaną dietę swoich pupili. I nie mamy tu ma myśli, rzucania kotu tego, co zostanie z Pańskiego stołu.

Samodzielnie przygotowanie posiłku dla kota pozwala na dobranie odpowiednich produktów pod potrzeby konkretnego zwierzęcia. Uwzględniając jego tryb życia, alergię oraz ewentualnie schorzenia i choroby. Właściciel ma bowiem pełną kontrolę nad tym, co trafia do kociej miski. Co istotne nie jest to czasochłonne, warto jednak przed przystąpieniem do gotowania skonsultować dietę kota z weterynarzem, który wskaże, na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę.