Na czym polega swinging?
Ktoś wspomniał o swingingu, a Ty kompletnie nie wiesz, o co chodzi? Mamy więc dla Ciebie krótkie omówienie tego tematu: dowiedz się, na czym polega swinging! Znajdziesz tutaj podstawowe informacje podane w łatwej do przełknięcia i przetrawienia pigułce.
Swinging, swingowanie, swingersi – o co tym wszystkim chodzi?
W naszym ojczystym języku te wszystkie pojęcia można skojarzyć z „huśtaniem się”. Nie należy jednak odczytywać tego dosłownie, a metaforycznie. W ogromnym uproszczeniu, swinging polega na utrzymywaniu regularnych kontaktów seksualnych przez osoby w trwałym związku z osobami spoza tego związku. Innymi słowy: mąż i żona nie sypiają jedynie ze sobą, ale mają też innych partnerów.
Piszemy tutaj o małżeństwach i tradycyjnie swinging kojarzy się właśnie z partnerami w takiej relacji, ale w dzisiejszych czasach to samo pojęcie może odnosić się do par w dowolnych innych trwałych związkach. Dla uproszczenia jednak dalej będziemy pisać o „małżeństwach” i „współmałżonkach” – pamiętaj jednak, że równie dobrze może chodzić o wspólnie mieszkające pary, które nie zdecydowały się sformalizować swojego związku.
Ale żeby w pełni zrozumieć to zjawisko musimy dodać kilka uszczegółowień:
- w swingingu obie osoby w związku doskonale wiedzą, z kim spotyka się ich partner
- seks z osobami spoza związku musi być czymś, na co drugi partner się zgadza
- relacje pozamałżeńskie muszą się ograniczać tylko do seksu – nie może być mowy o rozwijaniu jakichś relacji emocjonalnych
Te trzy kryteria sprawiają, że swingingu nie należy wkładać do tej samej kategorii, co zdrady małżeńskie (bo wszystko odbywa się za zgodą partnera) lub poliamorię (bo swinging wyklucza związek romantyczny z osobą inną niż współmałżonek), Swingersi często wręcz zarzekają się, że swingowanie sprawia, że ich związek staje się głębszy i bardziej dojrzały.
Wskazują, że mogą obdarzać się większym zaufaniem ze względu na to, że są przed sobą otwarci w kwestiach swoich potrzeb i zainteresowań seksualnych. Nie obawiają się też o „ukrywanych” przez partnera kochanków. Często wspominają też o tym, że seks z innymi osobami sprawia, że ich życie seksualne jako pary także staje się bogatsze i ciekawsze, nie wpadają w łóżkową rutynę.
Oczywiście swinging to bardzo złożone zjawisko, o którym można napisać naprawdę wiele. Powstają o nim wręcz opracowania naukowe. My jednak nie będziemy tutaj zagłębiać się w różne szczegóły – powyższe informacje zapewniają Ci podstawowe zrozumienie swingingu. Zamiast tego zadajmy inne pytanie: jak to wygląda w prawdziwym życiu?
Swinging w praktyce
Pary, które praktykują swinging często określają to jako część swojego stylu życia. Partnerami, których dobierają sobie do kontaktów seksualnych często są single. Łatwo to zrozumieć, bo o wiele jest łatwiej do swingingu wciągnąć osoby, które nie mają żadnych zobowiązań wobec swojego własnego partnera, który jednak może czuć się ze swingingiem niekomfortowo.
Bardzo popularną formą swingingu jest jednak sytuacja, w której dwa małżeństwa „wymieniają się” swoimi partnerami. Dzieje się tak zazwyczaj między dwoma zaprzyjaźnionymi małżeństwami, które uznają, że są otwarte na swinging. Mąż z jednego małżeństwa uprawia zatem seks z żoną z drugiego małżeństwa i vice versa.
Ponieważ jednak odsetek osób, które swingują jest nadal w społeczeństwie bardzo niski (w końcu mamy silnie zakorzenione obyczaje związane z monogamią i wiernością małżeńską!), to znalezienie takich osób w swoim najbliższym otoczeniu może się okazać nie lada wyzwaniem. Nie wspominając już o trudnościach związanych w ogóle z zaproponowaniem innej parze takiej „wymiany”… Często dwie pary otwarte na swinging mogą przez to nawet nie być świadome, że właśnie spotkali potencjalnych partnerów!
Dlatego dużą popularność wśród swingersów mają portale randkowe. Nie dowolne portale randkowe jednak. Najlepiej w tym celu sprawdzają się serwisy do randek erotycznych, jak bardzo popularny w Polsce Erodate. W takich miejscach nie trzeba nawet specjalnie się wysilać, żeby znaleźć inne pary albo osoby, które swingują.
Jedni uważają swinging za coś nieobyczajnego i niemoralnego, inni natomiast widzą w nim wartościową formę otwartości w małżeństwie. Jak Ty się do tego odniesiesz? Mamy nadzieję, że ten tekst pomógł Ci lepiej zrozumieć ten fenomen i tym samym uformować sobie na jego temat opinię!