Co wiemy o dyniach?

Co wiemy o dyniach?

Czy zaliczasz się do osób, które przepadają za dyniami? Jeżeli nie lubisz tego owocu, warto zadać sobie pytanie, z czego wynika niechęć? Realia przedstawiają się tak, że dynia działa detoksacyjnie i redukuje tłuszcz.

Czy dynie mają przed nami tajemnice?

Można też pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym owoc ten ma przed nami (przynajmniej przed niektórymi z nas) różne tajemnice. Zresztą najlepiej odnieść się do faktów.

Weźmy sobie pod uwagę świeżą dynię z lokalnych upraw – dynia ta dostępna jest od sierpnia do listopada. Później możemy mówić o przechowywaniu z przeznaczeniem do sprzedaży. Gdyby kogoś interesowała historia dyni, dobrze wiedzieć, że owoce te spożywano już ponad 8000 lat temu (w Peru i Meksyku). Można też dodać, że odkrycie Ameryki przełożyło się na to, iż dynia trafiła do Europy. Ktoś może zapytać, jaki mam wybór? Odpowiedź na to pytanie pewnie wydaje się prosta, ale sytuacja jest skomplikowana – istnieje około 800 odmian dyni. Bardzo ważne jest też to, że nie sposób myśleć o wszystkich, ponieważ zdecydowana większość jest niejadalna (mamy około 600 dyni nienadających się do jedzenia). Wypada też odnotować, że zdarza się, iż dynia nie ma ogonka. Jeżeli dynia nie ma ogonka, być może nie nadaje się do spożycia. Co więcej, poleca się opukanie. Jeżeli dźwięk jest głuchy, możemy mówić o dojrzałym owocu.

Czy przynajmniej jedna z wymienionych informacji okazała się zaskakująca? Ponadto trzeba pamiętać, że przytoczone informacje to nie wszystko, co może zaskoczyć. Można również powiedzieć, że dobrze byłoby, aby ten tekst skłonił niektórych do refleksji.