Czym jest odwaga?

Czym jest odwaga?

Pytanie zawarte w tytule może wydawać się zaskakujące, bo sprawa wydaje się niezwykle prosta. Gdyby jednak nie była, zawsze można odnieść się do słownika. Krótko mówiąc, możemy znaleźć informację, zgodnie z którą odwaga to zdolność do zapanowania nad strachem/obawą połączona ze zrobieniem czegoś niebezpiecznego/trudnego.

Jak rozpoznać odwagę?

Niemniej należy pamiętać o tym, że rozpoznanie odwagi nie jest tak proste, jak niektórym może się zdawać. Można powiedzieć, że mowa o czymś, co łatwo pomylić z głupotą. Weźmy sobie za przykład szybką jazdę samochodem – nie ma się czym chwalić. Wypada też od razu dodać wypadki samochodowe – wiemy, czym może zakończyć się szybka jazda. Trzeba znaleźć odpowiedni moment na ryzyko – ryzyko nie zawsze jest uzasadnione.

Niektórzy mogą stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wykluczenie ryzyka z życia, ale takie podejście jest błędne. Wystarczy pomyśleć sobie o założeniu własnego biznesu. Można przypuszczać, że wiele osób marzy o własnej firmie i co oczywiste, nie wszystkie te marzenie spełniają. Dzieje się tak z różnych względów, ale to teraz zostawmy (choć temat jest bez wątpienia istotny).

W tym momencie najważniejsze jest to, że rozpoczęcie własnego biznesu oznacza ryzyko. Mniejsze lub większe, ale jest i warto o tym pamiętać. Jeżeli komuś brakuje odwagi, założenie własnego biznesu wydaje się niemożliwe.

Spectrum uczuć

Dobrze także pamiętać, że za odwagą kryje się niezwykle szerokie spektrum uczuć. Można powiedzieć, że mowa o niemal wszystkim, czego doświadczamy. Z jednej strony choćby marzenia czy miłość, natomiast z drugiej np. lęk czy strach. Nie ma też co ukrywać, że odwaga jest indywidualna i co za tym idzie, nie ma szans na zaszufladkowanie.

Tematy związane z życiem codziennym znajdziesz także tutaj.