Inwestycja w innowacje

Inwestycja w innowacje

Inwestowanie w innowacje to zadanie, o którym można usłyszeć stosunkowo często. Niemniej jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że sprawa nie jest tak prosta, jak niektórym może się zdawać.

Które firmy decydują się na inwestowanie w innowacje?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie firmy myślą o inwestowaniu w innowacje? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie może wydawać się niełatwe. Zresztą nie chodzi w tym momencie o spekulowanie – teraz liczą się fakty.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że duże przedsiębiorstwa są bardziej innowacyjne od małych i średnich. Dobrze też zadać sobie pytanie, czy taka decyzja może zaskakiwać? Można chyba przypuszczać, że wynik dla wielu osób jest przewidywany.

Zatrzymajmy się jeszcze przy szczegółach (czasem niektóre informacje mogą dość mocno zaskakiwać). Znaczenie ma choćby koncentracja na badaniach i rozwoju – badania i rozwój to jeden ze wskaźników innowacyjności. Wypada też powiedzieć, że duże firmy mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać rozwój technologiczny. Rozwój jest nieunikniony, ale musimy pamiętać o tym, że zmiany można przeprowadzić szybciej lub wolniej.

Innowacje to zawsze plus?

Nie ma też co ukrywać, że innowacje dość jednoznacznie kojarzą się pozytywnie. Jest to zrozumiałe, aczkolwiek nie oznacza to tego, że innowacja zawsze jest plusem. Weźmy sobie pod uwagę nowoczesne technologie i automatyzację w przemyśle – z perspektywy krajów biedniejszych mamy złą wiadomość. Krótko mówiąc, chodzi o produkcję towarów wymagających dużych nakładów pracy ludzkich rąk.