Królik miniaturka w domu. Jak hodować szczęśliwego uszatka?

Królik miniaturka w domu. Jak hodować szczęśliwego uszatka?

Króliki to urocze zwierzęta o łagodnym usposobieniu. Mogą być idealnymi pupilami, w sytuacji, gdy nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na adopcje psa czy kota. Bez wątpienia, króliki wymagają także sporej uwagi i opieki. Dla prawidłowego rozwoju potrzebują sporej dawki ruchu, a także odpowiedniego żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych. Decyzja o zakupie królika powinna być dobrze przemyślana.

Królik miniaturka – odmiany

Wyhodowana mniejsza odmiana królika to miniaturka, która jest przystosowana do życia w warunkach domowych. Miniaturki są mniejsze od pozostałych królików, żyją około 7-10 lat i zazwyczaj ich ciężar ciała nie przekracza 2 kg. Różnią się między sobą także umaszczeniem, rodzajem i długością sierści. Istnieje blisko sto odmian udomowionego królika. Do najpopularniejszych królików miniaturek można zaliczyć: Angora miniaturka, karzełek Teddy, lew miniaturka, baranek miniaturka i królik mini rex.

Charakter zwierzęcia

Króliki miniaturki są bardzo energicznymi zwierzątkami. Niewątpliwie do życia potrzebują większej przestrzeni niż klatka. Uszatki powinny mieć możliwość codziennego poruszania się poza nią. Wystarczy im kilka godzin dziennego swobodnego eksplorowania otoczenia. Króliki obgryzają wszystko co spotkają na swojej drodze. Należy się z tym liczyć urządzając im miejsce do wybiegania. Uszatki nie lubią być brane na ręce, boją się także hałasu, niekontrolowanych ruchów. Króliki preferują ciche i spokojne otoczenie. To indywidualiści, nie lubią być do niczego zmuszane choć łatwo się przywiązują do opiekuna i wymagają jego uwagi. Ponieważ uszatki to delikatne zwierzątka nie nadają się na pupili dla małych dzieci. Starszaki w wieku powyżej 8 lat mogą już stać się świetnymi opiekunami dla królików miniaturek.

Żywienie królika miniaturki

Uszatek powinien mieć cały czas dostęp do świeżego siana, gdyż ono stanowi podstawę jego diety. Powinien także otrzymywać gotową mieszankę suchego pokarmu, która jest bogata w składniki odżywce. Poza tym króliki żywią się również ziołami: koniczyną, mniszkiem, babką lancetową, rumiankiem, natką pietruszki i marchewki, szałwią oraz koperkiem. To też miłośnicy warzyw i owoców: sałaty, kapusty, marchwi, buraczków i jabłek.