O czym myślą zwierzęta?
Czy zastanawialiście się kiedyś, nad czym myślą zwierzęta? Z pewnością nie jest to najpopularniejszy temat i warto byłoby to nieco zmienić – zwłaszcza że zwierzęta rozumieją naprawdę dużo. Pewnie znacznie więcej niż niektórym osobom się wydaje.
Trzy poziomy
Sytuacja wygląda tak, że możemy dokonać podziału na świadomość percepcyjną, stanów emocjonalnych i planowania działania oraz samoświadomość. O szczegółach można powiedzieć wiele, także nie pozostaje nic innego jak dość skrótowe określenie faktów.
Świadomość percepcyjna oznacza, że zwierzę nie decyduje się na instynktowne reakcje. Krótko mówiąc, zwierzę jest w stanie rozpoznawać to, co widzi. Dobrze też zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o rodzaju świadomości, który ma naprawdę wiele gatunków. Ponadto od razu płynnie przejdźmy do stanów emocjonalnych i planowania działania – sytuacja wygląda tak, że niejednokrotnie mamy do czynienia ze świadomym stosowaniem pewnych strategii (wystarczy wziąć pod uwagę choćby oszukiwanie i manipulowanie społeczne). Istotne jest także to, że wyznaczone cele osiąga znaczna część gatunków! Samoświadomość jest wtedy, kiedy wiem, że ja to ja. Warte zaznaczenia jest również to, że mowa o czymś, co nie zdarza się zbyt często. Dość powiedzieć, że można usłyszeć, iż zaledwie kilka gatunków jest samoświadomych. Co więcej, nie chodzi o psa czy kota – pies i kot twierdzą, że odbicie w lustrze pokazuje inne zwierzę.
Co by nie mówić, to wszystko jest dowodem na to, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co się wokół nas dzieje. Do tego dobrze by było, aby sytuacja zaczęła się zmieniać – i nie chodzi w tym momencie wyłącznie o zwierzęta.