Jak dawniej wyglądały zabawki?

Jak dawniej wyglądały zabawki?

Zabawki są nieodłącznym elementem beztroskiego dzieciństwa. Ale jak mogły wyglądać dawniej w czasach średniowiecza czy epoki nowożytnej? Istnieje niewiele zapisów na ten temat. Informacji w tym kontekście dostarczają nam przede wszystkim archeolodzy.  Istotną rolę dla badaczy próbujących opisać ówczesne zabawki stanowią stare obrazy.

Dawne zabawki możemy podzielić na 3 grupy:

I – zabawki związane z niemowlęctwem i wczesnym dzieciństwem (np. grzechotki, bąki, wiatraki)

II – Zróżnicowane pod względem płci (np. lalki, mebelki, miniaturowe narzędzia, elementy uzbrojenia)

III – Przedmioty służące rozrywce podzielone na zabawki muzyczne (np. gwizdki, fujarki, bębenki) i zabawki ruchowo-zręcznościowe (np. piłki, kręgle, kule)

Co ciekawe przedmioty uwzględnione w tej ostatniej grupie zapewniały również rozrywkę dorosłym.

Ciekawostki o dawnych zabawkach

Jako najstarszą zabawkę uznano grzechotkę. Ma ona swoje początki już w okresie prehistorycznym. Grzechotki pełniły również funkcję dzisiejszych gryzaków i gwizdków. Ciekawy jest również fakt jak nazywano ówczesne zabawki. Przykładowo: ,,łątki” to lalki zrobione ze szmatek, kija i ewentualnie łyka lipowego. Natomiast ,,cyga” to dawna nazwa bąka. Dawniej istniało coś takiego jak zabawki religijne. Dla dziewcząt były to lalki w strojach zakonnych, natomiast dla chłopców – miniaturowe naczynia liturgiczne. Najbardziej popularne były one  w wiekach XVI-XVIII. Mała ilość informacji na temat ówczesnych zabawek ukazuje jak dawniej nie dostrzegano ich istoty. Dobrze, że ta świadomość zmieniła się wraz z upływem czasu, ponieważ w dużej mierze wpływają one na rozwój młodej jednostki.