Czy okres pandemii zmienił nasze ekonawyki?

Czy okres pandemii zmienił nasze ekonawyki?

Pandemia wystawia nas na różne próby. Martwimy się o siebie i swoich bliskich, o pracę, częściej mierzymy się z otaczającą nas samotnością. Patrzymy z niepokojem na to jak wszystko wokół nas się zmienia i zastanawiamy się, co przyniesie nam przyszłość. Nie mniej tak jak mówimy o ogromnym zagrożeniu, jakim jest koronawirus, eksperci coraz częściej mówią o tym, jakie katastrofalne skutki  niesie ze sobą globalne ocieplenie. Przed wybuchem pandemii dużo mówiło się o tym jak jednostkowo można niwelować to zagrożenie. Wprowadzaliśmy co swojego życia codzienne nawyki, które miały wspomóc naszą planetę. Czy uległy one jakimś zmianą w okresie kwarantanny?

Bliżej siebie – bliżej natury!

Kiedy kazano nam pozostać w domach, zaczęliśmy szukać bliskości natury. Tym mocniej nam jej brakowało po zamknięciu parków i lasów. Zamknięci w czterech ścianach z ograniczonym dostępem do świeżego powietrza, poczuliśmy się jak zwierzęta w ZOO. Pragnęliśmy wolności, która kojarzy nam się właśnie z  naturą. Szukaliśmy wokół siebie miejsc, gdzie mogliśmy legalnie oddychać, ogródków czy balkonów. Jeśli mimo starań nie mieliśmy takiego miejsca wtedy naszą przestrzeń w domach i mieszkaniach zaczęliśmy wypełniać kwiatami, które pozwalały nam poczuć wolność! Wtedy zobaczyliśmy, co tak naprawdę w życiu jest ważne i przewartościowaliśmy swój światopogląd.

Otoczeni jednorazówkami!

Z drugiej strony szczególnie w pierwszych tygodniach masowo zaczęliśmy używać plastykowych jednorazowych rękawiczek, maseczek ochronnych, wiele produktów wcześniej niepakowanych w jednorazowe opakowania, zaczęła być przez producentów w ten sposób produkowana. Zaczęliśmy generować masy odpadów, których wcześniej nie było w naszych koszach. Często z bólem serca spoglądać na niego, ale widząc, że tu chodzi o nasze zdrowie i nie możemy ryzykować.

Jak dbać o planetę w czasie pandemii?

Jednak z tyłu głowy wiemy, że pandemia się skończy, a tony wyprodukowanych dodatkowo śmieci będą setki lat zalegać na wysypiskach. Jest kilka sposobów na to, aby nawet w czasie pandemii myśleć o planecie, która potrzebuje naszej pomocy! Przede wszystkim kiedy możemy, używajmy wielorazowych maseczek, toreb na zakupy, a jedzenie na wynos bierzmy do własnych pojemników. Jeśli nie uda nam się wyeliminować odpadów, bardzo ważna jest segregacja. Zapoznaj się, w jaki sposób segregowane są śmieci w twojej okolicy. Czytaj uważnie etykiety, tylko właściwie posegregowane śmieci mają szansę stać się nowym surowcem!