Co wiem o Pustyni Błędowskiej?

Co wiem o Pustyni Błędowskiej?

Czasem można odnieść wrażenie, że coś stosunkowo oczywistego powoduje spore zaskoczenie. Dotyczy to różnych tematów – nawet naszego kraju, czego dowodem jest Pustynia Błędowska.

Pierwsze skojarzenie z pustyniami

Kiedy myśli się o pustyniach, pewnie pierwszym skojarzeniem jest Afryka. Niemniej jednak pustynie są nie tylko w Afryce, a świetnym tego przykładem jest Pustynia Błędowska. Warto też mieć na uwadze, że jest to teren, który z pełnym przekonaniem można określić wyjątkowymwiesz, o co chodzi?

Ciekawostki dotyczące Pustyni Błędowskiej

Od razu wyjaśniając, Pustynia Błędowska jest jedyną naturalną pustynią w Europie. Zadajesz sobie pytanie, z czego wynika taka nazwa? O nazwie można powiedzieć tylko tyle, że jest to zasługa Wacława Nałkowskiego – Nałkowski był geografem, pedagogiem, publicystą i działaczem społecznym. Ponadto nazwisko nie jest przypadkowe – Wacław Nałkowski to ojciec Zofii Nałkowskiej. Nie ma też co ukrywać, że z pustyniami może kojarzyć się fatamorgana. Zjawiska tego nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, ale warte odnotowania jest to, że mowa o zjawisku pojawiającym się na Pustyni Błędowskiej. Oczywiście fatamorgana pojawiała się już stosunkowo dawno temu. Ciekawą sprawą jest też to, jak powstawała Pustynia Błędowska. Krótko mówiąc, można usłyszeć legendę, wedle której pustynia powstała z rozsypanego piasku. Co więcej, za rozsypanie piasku odpowiadał diabeł. Jakby tych dwóch teorii nie było dość, diabeł chciał zasypać olkuską kopalnię srebra. Gdyby ktoś zastanawiał się nad temperaturą, można przeczytać, że średnia temperatura wynosi 7,3 stopni Celsjusza.

Pewnie można jeszcze coś dodać, ale poprzestańmy na tym, co znalazło się w tekście.